Pytania techniczne

Tak, istnieją takie wkłady.
Korpus należny ustawić zgodnie z kierunkiem przepływu wody. Przytwierdzić do ściany za pomocą płytki montażowej. Montażu dokonać za zaworem odcinającym. Do uszczelnienia przyłączy stosować tylko i wyłącznie taśmę teflonową. Instalacja musi być zabezpieczona przed uderzeniami hydraulicznymi za pomocą reduktora ciśnienia. Do połączeń używać kształtek z gwintem prostym.
Zakres pracy korpusów jest do 2 do 30 stopni.
W celu połączenia wężyka z dowolną złączką należy go wcisnąć w złączkę do wyczuwalnego oporu na głębokość 11 mm i spróbować wyciągnąć wężyk. Zbyt płytkie wciśnięcie wężyka mimo oporu stawianego podczas próby wyciągnięcia go, może spowodować na połączeniu przeciek. W celu rozłączenia złączki należy docisnąć pierścień okalający wężyk do obudowy złączki i wysunąć go.

Pytania dotyczące filtrów wody

Wkłady węglowe zawierają specjalny, granulowany, drobnoziarnisty węgiel uaktywniany w procesie produkcji. Jest to węgiel o dużej zdolności adsorpcyjnej. Skutecznie usuwa chlor (w 99%) i szereg lotnych substancji organicznych znajdujących się w wodzie powodujących zły smak i zapach wody (98% rozpuszczalników chloro pochodnych i węglowodorów aromatycznych oraz 85% pestycydów chloro pochodnych i związków wielo aromatycznych). Zaprojektowane są tak, aby woda przechodziła przez całe złoże węgla zapewniając maksymalną adsorpcję zanieczyszczeń. Jeden gram węgla aktywnego ma powierzchnię 1000 m2. Węgiel ten nie może filtrować wód zanieczyszczonych mechanicznie o średnicy cząstek powyżej 10 mikronów. Cząstki o takiej wielkości powodują zapchanie centrów aktywnych węgla i spadek ich skuteczności. Wkłady te sprawdzają się przy usuwaniu chloru z wód o zawartości substancji koloidalnych i organicznych poniżej 200 mg/l.
]W systemie RO nie musi być zbiornik. Jednak jest on zalecany do prawidłowej i komfortowej pracy systemu.
Połączenia gwintowane w filtrach najlepiej jest uszczelniać taśmą teflonową.
System RO bez pompy może być oddalony od dystrybutora do 10 m.
Najlepszym byłby filtr do wody z systemem odwróconej osmozy oraz lampa UV chroniąca przed wtórnym skażeniem wody.

Domowe zmiękczacze wody

Ze względu na stosowanie miedzi o różnej jakości, zalecana jest twardość: ok. 4 dH (stopni niemieckich), woda o twardości poniżej 4 dH  może powodować przyspieszone wypłukiwanie miedzi w przypadku stosowania miedzi o niskiej jakości.
Podczas regeneracji, która trwa 1-2 h i zwykle odbywa się w czasie najmniejszego poboru wody, np. w nocy, dostępna jest woda, ale nie jest to woda zmiękczona.
W wodzie zmiękczonej zawartość sodu wzrasta, podczas gdy stężenie chlorków pozostaje bez zmian. Tymczasem słony smak powstawałby w wyniku połączenia się sodu i chlorków. Woda zmiękczona nie jest więc wodą słoną.
Zmiękczacz wody zawiera specjalne złoże jonowymienne, naładowane jonami sodu. Podczas zmiękczania kationy wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za twardość wody, są wymieniane na kationy sodu.
  •  zmniejszone zużycie proszków do prania (około 70% dotychczasowego zużycia).
  • brak konieczności stosowania soli ochronnych w zmywarce.
  • znacznie wydłużenie żywotności wszelkich urządzeń mających kontakt z wodą, szczególnie podgrzewaczy takich jak: piec CO, kaloryfery, instalacja hydrauliczna, terma, nawilżacze, pralka, zmywarka, czajniki, ekspresy do kawy.
  • można zaprzestać używania odkamieniaczy do pralek.
  • zużycie płynów do zmywania zmniejsza się przynajmniej o 50%
  • znaczne zmniejszenie zużycia środków czystości, mydła, szamponów, wszelkich odżywek oraz innych kosmetyków myjących.
  • zacieki na glazurze nie tworzą się wcale lub mniej intensywnie jak przy twardej wodzie.
  • dzięki całkowitemu wyeliminowaniu z użytkowanej wody kamienia kotłowego nie ma efektu tzw. zarastania instalacji grzewczych oraz związanych z tym strat energii, oszczędzamy znaczące kwoty na kosztach ogrzewania.
  • powierzchnie wanien, umywalek i armatura łatwiejsze do czyszczenia, a po umyciu pozostaną czyste przez dłuższy okres.

Odwrócona osmoza

Higiena osobista - chlorowana i zanieczyszczona woda jest przyczyną wielu problemów z cerą. Zamiast stosować kosztowne półśrodki, w postaci kremów, czysta woda pozwoli zachować naturalną barierę ochronną skóry. Zdrowie - picie dużych ilości czystej wody jest ogólnie zalecane przez lekarzy dla zachowania zdrowia i sił witalnych, natomiast dla ludzi ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w nerkach i woreczku żółciowym jest po prostu wymagane. Woda osmotyczna jest też szczególnie polecana wszystkim z osłabionym systemem odpornościowym. Gospodarstwo domowe - stosując wodę z urządzeń odwróconej osmozy ekspresy do kawy, czajniki, żelazka z nawilżaczem, naczynia kuchenne nie "zarastają" kamieniem.
Woda otrzymana w procesie odwróconej osmozy jest wyjątkowo wskazana dla dzieci, które są szczególnie narażone na szkodliwe związki zawarte w wodzie kranowej takiej jak chlor i jego chloro pochodne. Nie tylko jest ona wskazana do przyrządzania pokarmów, ale również do kąpieli niemowląt i dzieci, których - wrażliwa na chlor, chemikalia i sole wapnia występujące w wodzie wodociągowej - skóra może być narażona na podrażnienia i uczulenia będące początkiem poważnych chorób.
Membrana usuwa z wody wszystkie mikroorganizmy, dzięki czemu uzyskujemy wodę sterylnie czystą. Dzieje się tak ze względu na nieproporcjonalnie mniejsze od bakterii i wirusów otwory znajdujące się w półprzepuszczalnej błonie, z której zbudowana jest membrana. Przy montażu należy jednak zachować sterylność z uwagi na możliwość wtórnego skażenia układu magazynującego wodę.
Pierwotnie system ten został skonstruowany dla Marynarki Wojennej do uzyskiwania wody pitnej z wody morskiej, co było doskonałym pomysłem ze względu na jego niezawodność w "walce" z solą. Wykorzystywano go do usuwania soli z wody morskiej na membranach typu CA i PA. W celu sprostania wymaganiom stawianym wodzie pitnej skonstruowano membranę typu TFC. Membrana TFC w zależności od ciśnienia wody zasilającej, stężenia w niej jonów sodu i potasu, usuwa ponad 90% związków chemicznych. System odwróconej osmozy nadaje się idealnie dla ludzi mających problemy z wysokim ciśnieniem, którym lekarze zalecili dietę o małej zawartości soli.
Technologia ta była znana od dziesięcioleci, ale dopiero w 1962 roku wprowadzono ją do szerszego użytku, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych zbudował zakłady produkujące 3000 litrów dziennie wody osmotycznej dla potrzeb militarnych. Od tamtego czasu powstało tysiące firm wykorzystujących metodę odwróconej osmozy do uzdatniania wody pitnej. Armia Stanów Zjednoczonych wykorzystała ponad 8000 membran w czasie operacji "Pustynna Burza" w 1991 roku. Na Bliskim Wschodzie technologia ta wykorzystywana jest do uzyskiwania słodkiej wody w miejscowościach nadmorskich pozbawionych naturalnych źródeł czystej wody.